Pojawiają się doniesienia na temat anonimowego postu na liście mailingowej Cypherpunks z 1999 roku – co niektórzy sądzą, że mógł napisać go Satoshi Nakamoto.
W poście opublikowanym 10 lat przed powstaniem „white paper” Bitcoina członkowie omawiali koncepcję „e-gotówki”. W szczególności jeden anonimowy członek omówił kwestie centralizacji pieniędzy. Odniósł się do tego, co obecnie nazywamy Proof-of-Work (PoW) i zapobieganiu podwójnym wydatkom (double spending) poprzez rozproszony rejestr.
Opis dzisiejszych sieci blockchain w poście jest uderzająco podobny. Choć pomysły, które leżą u podstaw dzisiejszej technologii blockchain, są w rzeczywistości oparte na ideach sprzed dziesięcioleci. Zapoczątkowało je wielu członków Cypherpunk.
Jedną z możliwości jest upublicznienie bazy danych double-spending. Ilekroć ktoś otrzymuje monetę, emituje jej wartość. Baza danych działa równolegle na dużej liczbie serwerów, więc nie można jej wyłączyć.
Inną możliwą formą ecash może być b-pieniądze Wei Dai. To jest jak hashcash, coś co reprezentuje mierzalną ilość pracy obliczeniowej do wytworzenia. Dlatego nie można go sfałszować. To mogłoby być bardzo solidnym systemem płatności i warto go kontynuować.
Ruch Cypherpunk ogólnie odnosi się do ideologii, która broni prywatności i kryptografii. Ważnymi członkami są wybitni ludzie, tacy jak Hal Finney i Nick Szabo.
Chociaż nie możemy być pewni, że był to sam Satoshi Nakamoto, to jednak nie ma wątpliwości, że argument lub osoba stojąca za Bitcoinami musiała mieć jakieś powiązania z tą grupą. Niektórzy członkowie społeczności uważają, że może to być Nick Szabo, którego wielu już podejrzewa, że jest Satoshi.
Być może nigdy nie poznamy tożsamości Satoshi, a może czerpał z tej grupy inspirację?