[responsivevoice_button voice=”Polish Female”]
„Globalna gospodarka straci 9 bilionów dolarów”. Jaka przyszłość czeka na Bitcoiny
Azjatycki Bank Rozwoju (ADB) jest przekonany, że spadek światowego PKB w tym roku wyniesie 6,4–9,7%. Może to wpływać nie tylko na życie ludzi, ale także na rynkach finansowych, w tym na kryptowalutę.
Według Asian Development Bank (ADB) straty w globalnej gospodarce w wyniku pandemii może wynieść 8,8 biliona USD. Eksperci stwierdzili, że takie straty sugerują scenariusz z „długim okresem powstrzymywania” pandemii, w którym ograniczenia będą obowiązywać przez sześć miesięcy. Środki te mogą wpływać na rynki finansowe, w tym kryptowaluty.
„W wyniku pandemii koronawirusa globalna gospodarka może ponieść straty w wysokości od 5,8 bln USD do 8,8 bln USD, co odpowiada 6,4–9,7% globalnego PKB” – twierdzą analitycy ADB.
Jak wpłynie to na nasze życie
Wpływ obecnego kryzysu i „blokady gospodarczej” na życie zwykłych obywateli przejawia się w masowej utracie miejsc pracy i spadku dochodów konsumpcyjnych. Obecny kryzys znalazł odzwierciedlenie dosłownie na wszystkich rynkach, od towarów po finanse.
Oczywiście na sektory takie jak turystyka, rozrywka, hotelarstwo, transport, sektor usług, sektor nieruchomości, zostały dotknięte bardziej niż inne. Banki znajdują się również pod presją, ponieważ finansują podmioty gospodarcze, czyli przedsiębiorstwa, z których wiele było zmuszonych do całkowitego lub częściowego zawieszenia działalności. Handel detaliczny również napotka trudności, biorąc pod uwagę spadek realnych dochodów do dyspozycji ludności.
Polityka banku centralnego na dużą skalę dotycząca luzowania ilościowego może doprowadzić do przyspieszonej inflacji w krajach rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone, Japonia. W tym kontekście niestabilność finansowa może utrzymywać się przez dość długi czas, a organy regulacyjne będą musiały zaostrzyć politykę pieniężną, aby ograniczyć wzrost cen.
„W nadchodzących miesiącach rynki wschodzące z dużym zadłużeniem i niskim poziomem rezerw złota i rezerw walutowych mogą być szczególnie zagrożone. Na przykład Turcja, której rezerwy walutowe pokrywają mniej niż 25% długu zewnętrznego.
Wpływ na kryptowaluty
Od początku roku kurs Bitcoin wzrósł o 35%, do 9800 USD. Jednocześnie dzienny wolumen obrotu kryptowalutami wzrósł 2,5 razy do 52 miliardów USD, jednak w ostatnich miesiącach pieniądze cyfrowe znacznie spadły. W połowie marca cena BTC w ciągu 2 dni spadła o 50%, do lokalnego minimum 3800 USD. Stało się tak przy dużym spadku na rynkach światowych po tym, jak Stany Zjednoczone zamknęły granice z Europą z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa.
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy cena głównej cyfrowej monety rosła. Rynek kryptowalut w pewnym stopniu zależy od poziomu płynności w globalnym systemie finansowym i poziomu ryzyka. Kiedy „zmniejsza się” płynność, kurs kryptowaluty spada, w innym przypadku odzyskuje.
Polityka zerowych, ujemnych stóp i programów luzowania ilościowego dla globalnych banków centralnych podnosi wszystkie tradycyjne aktywa finansowe, część płynności przechodzi do kryptowalut.
Kryzys wywołał ogromny wzrost masy dolara, więc tradycyjne waluty tracą swoją siłę nabywczą. Jednocześnie sieć bitcoinów miała kilka dni temu halving, co w przeciwieństwie do walut FIAT, zmniejszyła o połowę inflację. Liczba użytkowników pieniądza cyfrowego na świecie podwaja się co roku, co również pozytywnie wpływa na stopę.
Niektórzy analitycy jednak twierdzą, że straty w globalnej gospodarce nie powinny znacząco wpłynąć na rynek kryptowalut.
Według nich kryptowaluty nie leżą u podstaw światowej gospodarki. Na stawkę cyfrowych pieniędzy, w tym bitcoinów, znacznie bardziej wpływają czynniki wewnętrzne: popyt, regulacje rządowe, manipulacja. Jednym z głównych czynników jest regulacja państwowa. Im bardziej rozluźnienie w stosunku do kryptowaluty nastąpi ze strony organów nadzoru finansowego różnych krajów, tym silniejszy będzie popyt na nią, a tym samym cena wzrośnie. Manipulacje wielorybów wpływają również na wahania kursu. Ostatni gwałtowny spadek, a następnie nie mniej gwałtowne odzyskanie kwotowań bitcoinów bez żadnych fundamentalnych przyczyn, dowodzi siły takich manipulacji.
Kryptowaluty są w dużej mierze odizolowane od globalnej gospodarki, a zatem nie są szczególnie skorelowane z nim. Rzeczywiście w maju zmniejszyła się korelacja bitcoinów z tradycyjnymi aktywami, na przykład indeksem S&P 500. Według The Block w ciągu ostatniego miesiąca liczba ta spadła z 0,53 do 0,15 punktu.