Nie ma co ukrywać – rynek kryptowalut jest ogromny, a nowi inwestorzy chcący rozpocząć działania w tej gałęzi mogą poczuć się przytłoczeni. Aby oszczędzać i zarabiać skutecznie, należy na początku nabyć trochę wiedzy. Dziś uchylimy rąbek tajemnicy, która pomoże Wam zdecydować w co właściwie chcecie inwestować swoje pieniądze.
Czym jest stablecoin?
Stablecoiny to kryptowaluty, które są cyfrowym odwzorowaniem już istniejących tradycyjnych pieniędzy. Każdy stablecoin w parze ze swoim odpowiednikiem przez cały czas mają stosunek wartości wynoszący 1:1. Właśnie stąd wzięła się ich nazwa, bowiem człon stable z angielskiego oznacza “stabilny”, a tokeny tego typu nie mogą pozwolić sobie na żadne wahania.
Oczywiście, wśród inwestorów najpopularniejsze są stablecoiny będące odwzorowaniem dolara. Na czoło popularności wychylają się takie kryptowaluty jak Theter USDT, TrueUSD, USD Coin, Paxos Standard oraz Dai. Wypuszczenie do sieci własnego stablecoina nie jest rzeczą prostą, ponieważ emitent cyfrowej waluty musi zapewnić pełne pokrycie w walutach fiducjarnych lub innym aktywie o określonej wartości (złoto, srebro). Każdy przedsiębiorca decydujący się na emisję własnego tokena przechodzi także regularne audyty.
Nie każdy inwestor jednak wie, że Polska również posiada własnego stablecoina. PLX, bowiem tak się nazywa, to pełny, cyfrowy odpowiednik Polskiego Złotego. Można go używać do handlu wyłącznie w ramach popularnej giełdy kryptowalut Coinquista, ale możliwości, jakie otwiera są naprawdę przeogromne.
Dlaczego warto korzystać z PLX?
Korzyści, jakie mogą płynąć z korzystania ze stablecoinów są zależne od lokalnego prawa podatkowego. W Polsce od wymiany kryptowalut na złotówki obowiązuje VAT. Jego rozliczenie następuje raz w roku, a wysokość wynosi 19% od podstawy (czyli już po odjęciu kosztów przychodu).
Jeśli kurs klasycznego krypto spada, wcale nie musimy od razu zabezpieczać się wypłacając wszystkie środki do waluty fiducjarnej. Wystarczy wymienić je na PLX, które – zgodnie z założeniami – zawsze musi mieć identyczną wartość do swojej podstawy. Zapewnia nam to fragment Ustawy o podatku od osób fizycznych:
Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.
Z dodatkowych korzyści warto wspomnieć o błyskawicznej wypłacie PLX. Na giełdzie należy wprowadzić tylko numer konta bankowego oraz dane odbiorcy, a następnie potwierdzić za pomocą uwierzytelnienia 2FA i… Gotowe! Inne transakcje również mogą być przeprowadzone w mgnieniu oka, np. za pomocą systemu BLIK. Proste i wygodne, prawda?
To dobry moment, by zdecydować się na rejestrację na giełdzie. Oprócz tego, nowi użytkownicy dostają na start 100 tokenów CQX.
Artykuł powstał we współpracy z Coinquista.com.