[responsivevoice_button voice=”Polish Female”]
Popularność ICO, czyli Initial Coin Offerings, eksplodowała w 2017 roku. W 2019 roku były to Initial Exchange Offerings (IEO), gdzie scentralizowane giełdy kryptowalut, takie jak Binance, służyły jako trampolina stron trzecich dla nowych tokenów. W 2020 r. tradycyjne ICO i IEO prawie zanikły, podczas gdy pojawił się nowy rodzaj oferty w świecie krypto: Initial DeFi Offering (IDO).
Zdecentralizowany sektor finansowy, który wykorzystuje smart kontrakty zamiast pośredników zewnętrznych do zasilania tradycyjnych i bezprecedensowych produktów finansowych, stał się w ciągu ostatnich kilku lat jedną z najjaśniejszych gwiazd Ethereum. W tym okresie widzieliśmy duże nowe projekty DeFi wokół takich usług, jak zaciąganie pożyczek oraz ich udzielanie (np. Compound), aktywów syntetycznych (np. UMA Protocol) i innych.
How would you call $COMP $UMA $BAL initial public trade offering?
Initial DEX offering?
Initial AMM offering?
Initial #DeFI offering?
Initial Liquidity Offering?— defiprime (@defiprime) June 28, 2020
Ponadto kolejnym jednym z największych dotychczasowych hitów w rozwijającym się sektorze DeFi były zdecentralizowane giełdy (DEX), na których użytkownicy mogą handlować tokenami 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez nadzoru i bez pozwolenia. Wśród tych platform jest Uniswap, który został po raz pierwszy wdrożony na Ethereum w listopadzie 2018 roku, zyskał szczególnie na popularności i stał się głównym i zaufanym źródłem płynności dla ekosystemu kryptowalut.
Rzeczywiście, Uniswap stał się ulubieńcem projektów DeFi, ponieważ jest publicznie dostępnym i dobrze zaprojektowanym smart kontraktem, co oznacza, że każdy projekt może wykorzystać jego praktyczną infrastrukturę. Jeśli chodzi o IDO, Uniswap w coraz większym stopniu staje się preferowanym systemem dystrybucji nowej klasy produktów krypto-natywnych: Governance Tokens. Projekty DeFi, takie jak Compound lub UMA Protocol, różnią się bezpośrednimi celami, ale one i kilka innych projektów na arenie stały się wczesnymi pionierami ofert tokenów zarządzanych za pośrednictwem platform takich jak Uniswap.
Token Governance przyznaje posiadaczom tokenów prawo głosowania, a tym samym zarządzania, kierunkiem rozwoju protokołu – jest to bardzo cenne prawo w kwitnącym sektorze DeFi. Compounds i UMA są zdecentralizowane, więc bez centralnego pośrednika władzy potrzebują aparatu decyzyjnego, a dostarcza go społeczność posiadaczy tokenów. Jako takie, Initial DeFi Offering oferują zdecentralizowaną drogę do przekazywania tokenów zarządzania w ręce społeczności projektowych.
Biorąc to wszystko pod uwagę, zawsze kluczem jest oddzielenie ziarna od plew. Zasadniczo, najbardziej atrakcyjne IDO będą pochodzić z projektów, które mają gotowe produkty, które są testowane w głównej sieci Ethereum lub publicznie wypuszczają MVP.
Najnowsze oferty tokenów DeFi
UMA
Ogłoszony w grudniu 2018 r. Protokół UMA jest zdecentralizowaną platformą kontraktów finansowych, której celem jest zaufane zapewnianie użytkownikom globalnego dostępu do rynku. W szczególności protokół UMA specjalizuje się w zasilaniu tak zwanych bezcenowych tokenów syntetycznych, które są zabezpieczonymi tokenami ERC20, które mogą śledzić wszystko bez potrzeby ciągłego podawania cen z łańcucha oracle. Aby zademonstrować swoją technologię, projekt wypuścił swój debiutancki token, ETHBTC, w maju 2020 r. Inauguracyjna wersja śledzi stosunek cen ETH / BTC, umożliwiając inwestorom otwieranie pozycji short lub long ceny eteru w stosunku do bitcoina.
W kwietniu 2020 r. Zespół ds. Protokołu UMA ogłosił plany dotyczące początkowej oferty uniswap (tj. Odczytanej jako wstępna oferta DeFi ) 29 kwietnia dla tokena governance UMA. Token inflacyjny został stworzony, aby dać posiadaczom możliwość zarządzania ważnymi parametrami protokołu UMA, a także możliwość pomocy w rozwiązywaniu sporów kontraktowych poprzez spełnianie zapytań cenowych za pośrednictwem Mechanizmu Weryfikacji Danych projektu (DVM).
Aby uruchomić ofertę, twórcy projektu wzięli 2 miliony tokenów UMA – czyli 2% początkowej 100-milionowej podaży UMA – i otworzyli pulę płynności Uniswap, wykorzystując ETH o wartości około 535 000 USD. Jak wspomniano, dawało to UMA wstępną cenę około 0,26 USD. Oferta oznaczała pierwszy do tokena dla społeczności, a zespół ds. Protokołu UMA wyjaśnił wówczas:
„[To] oznacza w pełni rozwodnioną kapitalizację rynkową na poziomie ~ 26,67 mln dla sieci tokenów UMA. To ta sama wycena, która została zastosowana w naszej początkowej inwestycji zalążkowej ”.
Firmy takie jak Coinbase Ventures, Dragonfly Capital i Two Sigma Ventures brały udział w tej rundzie. Jeśli chodzi o planowaną dystrybucję tokena UMA, Fundacja Risk Labs – zespół odpowiedzialny za protokół UMA – przydzieliła:
- 2 miliony USD UMA na rynek Uniswap,
- 35 milionów użytkownikom i developerom UMA,
- 14,5 miliona na przyszłą sprzedaż tokenów oraz
- 48,5 miliona dla twórców Risk Labs i kluczowych współpracowników.
Token UMA eksplodował po notowaniu na Uniswap, skacząc z 0,26 $ do ponad 2 $ w ciągu 5 minut od rozpoczęcia oferty. Gdy rynek ustabilizował się w kolejnych godzinach, token stanął w obliczu ostrej wyprzedaży i znalazł wsparcie w okolicy 1,40 USD. W ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia oferty, UMA ponownie wzrósł w okolice 2 $.
COMP
Uruchomiony na sieci Ethereum we wrześniu 2018 r., Compound to algorytmiczny protokół rynku pieniężnego, który koncentruje się na zdecentralizowanym udzielaniu i pożyczaniu. Użytkownicy mogą dostarczać płynność do protokołu, aby uzyskać odsetki lub pożyczać aktywa, ustanawiając zabezpieczenie. Od momentu premiery, Compound osiągnął status jednego z najbardziej elitarnych dappów Ethereum. Na początku lipca 2020 r. Compound był największym projektem DeFi, który pochwalił się całkowitą wartością zablokowaną (USD) w wysokości 679 mln USD – o około 70 mln USD więcej niż zostało zamrożonych w drugim co do wielkości projekcie DeFi w tym czasie, MakerDAO.
Znaczna część ostatniego wzrostu Compound pochodzi z uruchomienia tokena zarządzania COMP przez zespół. Po raz pierwszy zaprezentowany w lutym 2020 r., COMP został wydany jako środek do dystrybucji mocy dla społeczności Compound od twórców, którzy od samego początku utrzymywali, że COMP nie jest „urządzeniem do pozyskiwania funduszy ani okazją inwestycyjną”. W tokenie została umieszczona funkcja delegowania, co oznacza, że posiadacze COMP mogli delegować swoje tokeny do podobnie myślących wpływowych członków społeczności, aby głosowali w sprawach protokołów za nich. Posiadacz musi mieć co najmniej 1% podaży COMP w danym momencie, aby zaoferować propozycję zarządzania złożonego.
W maju 2020 roku twórcy Compound nakreślił schemat dystrybucji tokenów COMP, który pociągał za sobą odłożenie ponad 4,2 miliona z 10 milionów całkowitej podaży COMP na kontrakt „Reservoir”. Każdy blok Ethereum, 0,5 COMP jest automatycznie i proporcjonalnie rozdzielany pomiędzy pożyczkobiorców i pożyczkodawców Compound. Te dystrybucje rozpoczęły się 15 czerwca 2020 r. i wynoszą 2880 COMP dziennie. W ciągu kilku godzin od rozpoczęcia dystrybucji anonimowy dostawca płynności otworzył rynek COMP-ETH na Uniswap, tworząc de facto pierwszą ofertę DeFi.
Pierwszego dnia transakcji powiązana pula Uniswap wynosiła +14 000 COMP i + 3750 ETH, a cena COMP wzrosła z 34 do ponad 60 dolarów. W następnych dniach presja kupna spowodowała wzrost ceny aż do 427 USD, chociaż token powrócił na ziemię po notowaniu na Coinbase.com pod koniec czerwca. W chwili pisania tego artykułu na cena COMP wynosi około 165 USD. Notowanie tokena w Uniswap było pierwszym momentem, w którym inwestorzy mogli kupować tokeny COMP na otwartym rynku. Compound wcześniej przeprowadził rundę rozstawczą o wartości 8,2 miliona dolarów w 2018 i 25 milionów dolarów w Serii A w 2019.
DXD
Rozpoczęty przez zespół Gnosis w marcu 2019 roku, DXdao to zdecentralizowany kolektyw, który koncentruje się na rozwoju produktów DeFi. Do tej pory DXdao wspiera i jest właścicielem takich projektów, jak zdecentralizowany rynek prognoz Omen.eth oraz giełdy DEX Mesa.eth.
DXD jest rodzimą walutą ekosystemu DXdao i, według jego twórców, zapewnia posiadaczom tokenów „ekonomiczne roszczenie do przychodów DXdao i… przyszły dostęp do pakietu usług i funkcji premium w zdecentralizowanych aplikacjach, takich jak transakcje bezgazowe […]. ”
W maju 2020 r. DXdao ogłosiło, że uruchamia „ciągłą ofertę tokenów za pośrednictwem bonding curve (krzywej wiązania – która określa zależność pomiędzy ceną i dostawą tokena.)” w celu zbierania funduszy za pośrednictwem tokena DXD. Zgodnie z projektem krzywa wiązania gwarantuje, że wartość ETH o wartości 300 000 USD wzrośnie po wyemitowaniu 12 000 DXD. Prawie dwa miesiące od upublicznienia krzywej wiązania cena zakupu DXD jest wyższa od 0,51 ETH, a całkowita podaż DXD wynosi ponad 124 000. Tokeny można teraz również wymieniać na Uniswap.
BAL
Uruchomiony w marcu 2020 r. Balancer to elastyczny, zautomatyzowany protokół do tworzenia rynku (AMM), który umożliwia użytkownikom otwieranie pul płynności bez korzystania z modelu podziału dwóch tokenów 50/50, który został spopularyzowany przez Uniswap. Zamiast tego Balancer obsługuje konfigurowalne pule, które mogą składać się z maksymalnie 8 tokenów ERC20. Twórcy protokołu przedstawili wczesne, przykłady użycia, takie jak pule płynnościowe (LBP), które pozwalają projektom „dostarczać tylko niewielką część całkowitej wartości puli w ETH i / lub DAI (np. 10% lub 20% ), a resztę we własnych tokenach projektów ”.
W marcu 2020 r. Balancer Labs, zespół odpowiedzialny za tytułowy protokół, zebrał 3 miliony dolarów w pierwszej rundzie od inwestorów takich jak Placeholder i Accomplice. Cena wynosiła podobno 0,60 USD za token BAL. 31 marca protokół Balancera został uruchomiony w sieci głównej Ethereum. Kilka tygodni później w maju Balancer Labs publicznie zaproponował token zarządzania BAL, który został stworzony w celu „decentralizacji i dywersyfikacji zarządzania protokołem Balancer” i wykorzystałby całkowitą podaż w wysokości 100 milionów BAL.
Z tej całkowitej podaży zaproponowano 25 milionów tokenów BAL dla założycieli Balancera i kluczowych dostawców, a 75 milionów tokenów przydzielono głównie do przyszłych dostawców płynności. 145 000 BAL miało być dystrybuowane co tydzień do dostawców płynności Balancer, co odpowiada około 7,5 mln BAL rocznie w ramach tzw. potencjału wydobywania płynności. Ten harmonogram dystrybucji spowoduje zawyżenie początkowej podaży 25 milionów tokenów założyciela o około 30%, ale chodzi o to, aby wykorzystać te fundusze, aby szybko uruchomić społeczność użytkowników Balancera. Kampania wydobywania płynności protokołu rozpoczęła się 1 czerwca, a pierwsze dystrybucje BAL rozpoczęły się 23 czerwca.
Na razie podaż tokenów BAL wydobytych do tej pory wynosi ponad 35 milionów, co obejmuje 5 milionów funduszu ekosystemowego BAL i 5 milionów funduszu pozyskiwania środków BAL, czyli tokenów na przyszłe rundy inwestycyjne. Po pojawieniu się Balancera na Uniswap 23 czerwca cena BAL szybko wzrosła do ponad 15 USD za token. Po osiągnięciu szczytu powyżej 17 USD cena BAL ustabilizowała się do przedziału 10,5 USD w ciągu dwóch tygodni.
Wniosek
Początkowe oferty DeFi mają różne kształty i rozmiary, ale jedno jest pewne: będzie ich znacznie więcej. Z jednej strony dzieje się tak dlatego, że tego rodzaju oferty dopiero się zaczęły. Ponadto tego rodzaju publikacje publiczne są już przydatne do ładowania aktywności społeczności wokół projektów na wczesnym etapie ich istnienia, więc kolejne projekty z pewnością będą ścigać ten sukces. Kluczem dla inwestorów jest więc doskonalenie ofert z projektów, które mają gotowe produkty lub interesujących MVP – samo posiadanie whitepaper i tokena jest obecnie dalekie od adekwatnego.
Wkrótce na blogchain.pl pojawi się dział poświęcony nowym projektom DeFi. Jeżeli macie propozycje, które projekty powinne zostać przeanalizowane zapraszam na nasz kanał Telegram lub Facebook.