Singapurski oddział BIS Innovation Center rozwija międzynarodową platformę do testowania walut cyfrowych banków centralnych.
Kierownictwo Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) powiedziało, że jednym z jego głównych priorytetów na 2021 r. jest badanie rządowych walut cyfrowych. BIS zamierza zbadać, w jaki sposób narzędzia te mogą przyspieszyć płatności transgraniczne i obniżyć opłaty. Centrum Innowacji BiS planuje również zbadanie wielopoziomowej architektury dystrybucji walut cyfrowych między użytkownikami.
BIS planuje również zbadać możliwość emisji tokenizowanych „zielonych obligacji” dla inwestorów detalicznych za pomocą blockchaina. Zielone obligacje to instrumenty dłużne emitowane w celu finansowania projektów środowiskowych.
Wszystkie te inicjatywy BIS będą napędzane przez centra innowacji w Hongkongu, Singapurze i Szwajcarii. Oddział w Singapurze stworzy międzynarodową platformę rozliczeniową, na której regulowane banki i firmy płatnicze będą mogły przeprowadzać transakcje przy użyciu walut cyfrowych z różnych banków centralnych.
Spółka zależna w Hongkongu będzie pracować nad tokenizacją zielonych obligacji, opracowywać rozwiązania ułatwiające transakcje walutowe przy użyciu rządowych stablecoinów i badać różne modele emisji stablecoinów. Szwajcarskie Centrum Innowacji BIS przeprowadziło już dwa testy Proof-of-Concept (PoC), w których badano interakcję kryptowalut banku centralnego z istniejącymi systemami płatności.
„Naszym głównym wyzwaniem jest nauczenie się w praktyce, jak najnowsze technologie mogą działać na korzyść banków centralnych i społeczeństwa. Rządowe waluty cyfrowe mogą usprawnić globalny system finansowy ”- powiedział Benoît Cœuré, prezes Centrum Innowacji BIS.
Sześć miesięcy temu BIS zapowiedział, że w ciągu kilku lat otworzy nowe oddziały Centrum Innowacji w Toronto, Sztokholmie, Londynie, Paryżu i Frankfurcie. Jesienią BIS zaoferował udostępnienie narzędzi do monitorowania zgodności emitentów stablecoin z wymogami regulacyjnymi.