Drugi co do wielkości stablecoin pod względem kapitalizacji rynkowej jest już projektem multi-blockchain. Wkrótce jednak USDC będzie żyć niemal wszędzie.
Według Coindesk , wkrótce będzie dostępny w: Avalanche, Celo, Flow, Hedera, Kava, Nervos, Polkadot, Stacks, Tezos i Tron. To da w sumie 14 sieci blockchain ponieważ USDC działa już w Ethereum, Algorand, Stellar i Solana.
Największy stablecoin, Tether lub USDT, jest dostępny tylko w 8 z nich. Obecnie najczęściej używanym stablecoinem jest wersja USDT Tron.
Mając to na uwadze, CENTRE, konsorcjum, które zarządza USDC i jest wspólnym przedsięwzięciem Coinbase i procesora płatności Circle powiedział:
„Przewidujemy, że USDC na tych platformach blockchain i protokołach wielołańcuchowych jeszcze bardziej przyspieszy korzystanie z najszybciej rozwijającej się cyfrowej waluty dolara na świecie”.
Kapitalizacja rynkowa USDC | Źródło: TradingView.com
Co to jest USDC i jak to działa?
W tym celu musimy wrócić do akademii. Coinzilla informuje nas :
- USDC jest jednym z najszybciej rozwijających się stablecoinów, które są ustalane w stosunku 1 do 1 do dolara amerykańskiego.
- Co bardziej godne uwagi, firma Circle, która opracowała stablecoin, faktycznie przechowuje kwotę wymaganą do wsparcia USDC w obiegu.
To zdecydowanie strzał w USDT. Kwestie audytowe i prawne Tethera są od dłuższego czasu przedmiotem sporu w społeczności kryptowalut. Czy mogą poprzeć wszystkie tethery, które wybili? Palące pytanie, na które trudniej odpowiedzieć, niż myślisz.
Warty uwagi jest kwietniowy niezależny audyt USDC znajduje się w publicznym rejestrze i mówi:
- Tokeny USD Coin („USDC”) wyemitowane i zaległe mniej tokenów dozwolonych, ale nie wyemitowanych (218 807 037) i mniej tokenów na czarnej liście = 14 697 267 257 USDC
- Dolary amerykańskie przechowywane na rachunkach powierniczych są co najmniej równe lub większe niż tokeny USDC pozostające w obrocie na dzień i godzinę raportu.
Wracając do akademii Coinzilli, cechy stablecoina to:
Zasadniczo USD Coin to token ERC-20, który działa za pośrednictwem sieci Ethereum. Obecnie transakcje USDC można również rozliczać za pośrednictwem infrastruktury Algorand, Solana i Stellar.
Od momentu uruchomienia USDC 2.0 proces płatności jest uproszczony, opłaty za gaz są uiszczane bezpośrednio w USDC.
Stablecoiny mają rządzić USA w 2021 r.
Oficjalny romans między rządem USA a stablecoinami rozpoczął się w styczniu ubiegłego roku, kiedy Jeremy Allaire z Circle ogłosił, że „ największy amerykański regulator bankowy z nowymi wytycznymi pozwalającymi bankom amerykańskim na korzystanie z publicznych blockchainów i stablecoinów dolarowych jako infrastruktury rozliczeniowej w amerykańskim systemie finansowym . Według niego: „ Zdecentralizowane, niewymagające zezwoleń, oprogramowanie typu open source i za pośrednictwem Internetu dosłownie staje się podstawą nie tylko amerykańskiego systemu finansowego, ale także światowej gospodarki”.
1/ Breaking major news from US Treasury OCC, the largest US banking regulator (@USOCC), with new guidance allowing US banks to use public blockchains and dollar stablecoins as a settlement infrastructure in the US financial system. https://t.co/gQFWISWUnc
— Jeremy Allaire (@jerallaire) January 4, 2021
Ostatnio Randal K. Quarles, Wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej ds. Nadzoru, znacznie podniósł stawkę:
- „Moim zdaniem nie musimy obawiać się stablecoinów. Rezerwa Federalna tradycyjnie wspiera odpowiedzialne innowacje w sektorze prywatnym. Zgodnie z tą tradycją uważam, że musimy wziąć pod uwagę potencjalne korzyści ze stablecoinów, w tym możliwość, że stablecoin dolarowy może wspierać rolę dolara w gospodarce światowej. Na przykład globalna sieć stablecoin w dolarach amerykańskich może zachęcać do korzystania z dolara poprzez dokonywanie płatności transgranicznych szybciej i taniej, a potencjalnie może być wdrażana znacznie szybciej i z mniejszą liczbą wad niż CBDC.”
Czy stablecoiny, takie jak USDC i USDT, zastąpią projekt Digital Dollar? Czy mogą być alternatywą dla CBDC? Będziemy musieli jeszcze na to trochę poczekać.