Jest wiele sytuacji, które mogą przynieść straty nawet najbardziej udanemu portfelowi. Podpowiadamy jakie zagrożenia utraty środków czyhają na inwestorów kryptowalutowych oraz jak im przeciwdziałać.
Wysoka zmienność, eksperymentowanie z technologiami, a także występowanie „oszustw” podszywających się pod prawdziwe projekty, może zniszczyć depozyty użytkowników w przypadku błędnych decyzji. Jednak nawet jeśli rachunek jest na plusie, a otwarte pozycje wykazują wielokrotny wzrost w czasie, warto pamiętać o dodatkowych, niezwiązanych z sytuacją rynkową, cechach kryptoinwestycji, które w danych okolicznościach w pewien sposób mogą pozbawić inwestorów ich zasłużonego zysku.
Korzystanie ze scentralizowanych giełd i usług
Giełdy scentralizowane są uczestnikami dynamicznie zmieniających się stosunków prawnych w swoich jurysdykcjach, a także mogą wykonywać nakazy władz innych krajów dotyczące użytkowników, których konta są weryfikowane przy użyciu adresów tych krajów. Niektóre tokeny mogą być dostępne w jurysdykcjach użytkowników dzisiaj, a jutro zakazane na mocy orzeczenia sądowego. W ten sam sposób można wyłączyć funkcjonalność giełdy: wpłaty i wypłaty środków, handel P2P za pieniądze fiducjarne, dostęp do udziału w początkowych ofertach tokenów (ICO).
Dynamicznie może zmieniać się również potrzeba weryfikacji tożsamości użytkowników i jej złożoności. Procedura weryfikacji konta jest w większości przypadków zautomatyzowana i wymaga standardowego pakietu dokumentów, który często zawiera rachunek na nazwisko zgodne z nazwiskiem w dokumencie potwierdzającym tożsamość użytkownika. Zdarzają się sytuacje, w których nie ma możliwości wgrania zdjęcia takiego rachunku, np. jeśli użytkownik wynajmuje mieszkanie, rachunek za media nie będzie zawierał imienia i nazwiska użytkownika, ale nazwisko właściciela mieszkania.
W rzadkich przypadkach giełdy mogą również poprosić o potwierdzenie pochodzenia środków na koncie, zamrażając je do czasu weryfikacji. Giełdy mogą również zamrozić konto w celu wysłania środków na podejrzane adresy i usługi lub w celu uczestniczenia jako ogniwo w takim łańcuchu. Z tego powodu warto sprawdzić u znajomych, którzy proszą o pomoc w przesłaniu im kryptowaluty, jaki jest cel ich pozyskania i co planują dalej robić z kryptowalutami. Jeśli użytkownik nie jest pewien uczciwości intencji swoich znajomych, rozsądniej byłoby odmówić pomocy. Weryfikacja pochodzenia środków i potwierdzenie faktu nieuczestniczenia w wątpliwych usługach są procesami subiektywnymi i nieprzejrzystymi i mogą być trudne nawet ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami.
Wszelkie trudności wynikające z udziału osób trzecich w pracy służb przy inwestowaniu w kryptowaluty zaleca się minimalizować. Inwestorzy powinni preferować usługi i rozwiązania programowe, które zapewniają użytkownikom pełną kontrolę nad swoimi środkami, a także nie zapominają o aksjomie przestrzeni kryptowalut – „tylko posiadanie kluczy prywatnych gwarantuje realne posiadanie środków.”
Jeśli wykluczenie korzystania ze scentralizowanych usług jest zupełnie niemożliwe, warto zastanowić się nad potencjalnymi zagrożeniami związanymi z nagłym zanikiem dostępu do takich usług, sprawdzając je prostym pytaniem: czy cały portfel kryptowalut nadal skorzysta, jeśli jutro giełda z jakiegoś powodu zamknie jedno z kont użytkowników z częścią portfela funduszy? Ryzyko związane z korzystaniem ze scentralizowanych usług może zostać zrekompensowane pewną korzyścią z korzystania z usługi, na przykład dochodową ofertą promocyjną na stakowanie monet lub stabilnie funkcjonującą strategią handlową użytkownika. Bardzo złym pomysłem jest natomiast, zwykłe gromadzenie bitcoinów lub etheru przez długi czas w scentralizowanej giełdzie.
Samodzielne przechowywanie kluczy prywatnych
Ta kategoria obejmuje zagrożenia związane z wybraną metodą przechowywania kluczy prywatnych. Jeśli użytkownicy przechowują klucze prywatne na komputerze lub dysku flash, warto zastanowić się nad możliwością utraty dostępu do takiego nośnika lub awarii nośnika pamięci.
Rozwiązaniem problemu jest zduplikowanie kluczy prywatnych na drugim bezpiecznym nośniku lub papierze. Tworząc zimny portfel na papierze, użytkownicy planują długoterminowe przechowywanie środków, a niektórzy nawet myślą o dołożeniu oszczędności na przyszłą emeryturę. W tym przypadku nie będzie zbyteczne myślenie o tym, co stanie się z papierem i tuszem, za pomocą którego zapisany jest klucz prywatny za kilkadziesiąt lat – wyblaknięcie zaledwie kilku liter jednegj z liter klucza prywatnego sprawi, że dostęp do portfela zostanie znacznie utrudniony.
Jeżeli użytkownik przechowuje duże rezerwy środków w kryptowalucie, to warto wcześniej zastanowić się nad planem ewentualnego dostępu do środków przez bliskich w przypadku fizycznej niemożności użycia kluczy prywatnych. W przeciwieństwie do osobistych biur maklerskich czy rachunków bankowych, państwo nie może być gwarantem przekazania spadku kryptowaluty, a proces przekazywania środków krewnym w razie wypadku, użytkownicy muszą sami w pełni zaplanować.
Selektywność ludzkiej pamięci
Unikalną kategorię ryzyka utraty udanych inwestycji reprezentują sytuacje związane z utratą z pamięci faktu dokonania inwestycji zalążkowej. Charakter inwestycji zalążkowej polega na inwestowaniu niewielkich kwot w różne startupy, akcje lub tokeny. Jeśli użytkownik nie będzie regularnie śledził rynku, istnieje możliwość, że nie będzie świadomy udanej inwestycji i po kilku latach zupełnie o niej zapomni ze względu na rzadkie korzystanie z rozszerzenia przeglądarki lub brak możliwości natychmiastowego dodania nierozliczony token do portfela. Rozwiązaniem tego problemu będzie subskrypcja newslettera projektu lub czatu telegramowego społeczności projektowej, w którą zainwestował użytkownik. Aby przepływ informacji nie przeszkadzał, możesz utworzyć osobny folder na mailingi i wysłać czat telegramowy do archiwum.
Zapomniane krypto-prezenty można przypisać do tej samej kategorii. Wraz z popularyzacją zasobów cyfrowych użytkownicy mogli otrzymać prezenty w postaci tokenów, kryptowalut lub NFT na nowy rok. Jeśli dana osoba nie jest zainteresowana branżą kryptograficzną, taki prezent prawdopodobnie zostanie zapomniany i utracony, jeśli nie zostanie od razu odpowiednio zaopiekowany. Przypomnienie o prezencie lub sam prezent w postaci kluczy prywatnych można przechowywać obok ważnych dokumentów lub cennej biżuterii. Możesz też rozwiązać problem w sposób kreatywny i noworoczny – zrób przypomnienie o prezencie w postaci ozdoby choinkowej, aby co nowy rok użytkownik pamiętał o tym, że ma cyfrowy zasób podczas dekorowania drzewko świątecznego.
Wykorzystanie innowacji w sektorze
Najwyższe zyski i odsetki w skali roku można uzyskać, uczestnicząc w najnowszych usługach, platformach NFT i pulach DeFi, ale im nowsza technologia, tym mniej przetestowana jest jej ochrona i tym bardziej narażone są fundusze użytkowników. W pierwszych miesiącach 2021 roku, na początku integracji platformy NFT na giełdzie Binance, odkryto naruszenie bezpieczeństwa, które umożliwiało atakującym wypłatę środków z kont użytkowników z pominięciem uwierzytelniania dwuskładnikowego. W sektorze DeFi niemal każdy udany projekt był dosłownie poddawany atakom hakerskim, więc grudzień ubiegłego roku upłynął pod znakiem włamania do Badger DAO, co spowodowało utratę ponad 120 milionów dolarów w funduszach.
Jednym z rozwiązań problemu hakerskiego będzie wykorzystanie wielu protokołów DeFi i platform NFT połączonych z wieloma portfelami, co pozwoli na włączenie potencjalnych strat z jednego z nich do swojej strategii inwestycyjnej.
Nowatorskim rozwiązaniem problemów związanych z ryzykiem korzystania z inteligentnych kontraktów będzie korzystanie z usług ubezpieczeniowych, których rozkwit użytkownicy mogą zobaczyć nawet w tym roku. W tej chwili istnieje już wiele usług, zarówno scentralizowanych, jak i P2P, służących do ubezpieczenia zasobów cyfrowych przed atakami hakerów. Korzystając z tych ostatnich, użytkownicy mogą zarówno wykupić ubezpieczenie dla siebie, jak i uczestniczyć w zbiorowych pulach ubezpieczeń, pomagając w ubezpieczeniu depozytów innych inwestorów, jednocześnie otrzymując dodatkowe zyski. Listę najlepszych protokołow ubezpieczeniowych można znaleźć pod tym adresem.