[responsivevoice_button voice=”Polish Female”]
Przez długi okres obserwowaliśmy jeden ze sposobów wykorzystania smart kontraktów jakim było ICO. Była to najpopularniejsza metoda zbierania funduszy z wykorzystaniem technologii blockchain. Obecnie poznajemy bardziej zaawansowane wykorzystanie smart kontraktów. Mowa tutaj DeFi czyli zdecentralizowane finanse.
Zeszłej wiosny w amerykańskim magazynie Forbes sektor DeFi został nazwany „nową dynamiką, która ożywi przemysł kryptowalut”. Zdecentralizowane finanse naprawdę stały się trendem w 2019 r., a ich popularność wciąż nabiera tempa.
DeFi to instrumenty finansowe w postaci usług i aplikacji tworzonych na blockchainie. Głównym celem zdecentralizowanego finansowania jest stanie się alternatywą dla sektora bankowego i zastąpienie tradycyjnych technologii obecnego systemu finansowego protokołami typu open source. Oznacza to, że duża liczba osób ma dostęp do zdecentralizowanych pożyczek i nowych platform inwestycyjnych. I pozwalają im otrzymywać pasywny dochód z aktywów kryptowalutowych, a także oszczędzać na prowizjach za przelewy, pożyczki i depozyty.
Większość istniejących DeFi jest tworzona na blockchainie Ethereum, a liczba nowych aplikacji w dziedzinie zdecentralizowanych finansów stale rośnie. Tak więc na początku roku liczba zablokowanych Ethereum w smart kontraktach aplikacji DeFi osiągnęła równowartość 700mln USD, jak podaje defipulse.com dzisiaj wynosi ponad 2 miliardy dolarów.
Popularne projekty DeFi
Jednym z najbardziej znanych projektów w dziedzinie zdecentralizowanych finansów jest MakerDAO – zdecentralizowany protokół kredytowy. Projekt ma dość dużą funkcjonalność, ale główną zaletą jest obecność specjalnego rodzaju smart kontraktu o nazwie „Pozycja Długu z Zabezpieczeniem (CDP)”.
Za jego pomocą każdy użytkownik może wysłać pewną ilość ETH do smart kontraktu i zastawić swój token, zabezpieczony drugą najważniejszą kryptowalutą. Jednocześnie utworzone tokeny DAI są w rzeczywistości długiem zabezpieczonym zastawem na MakerDAO. Platforma działa jak rodzaj banku, ale absolutnie każdy użytkownik może wziąć pożyczkę z tego banku. Pożyczone środki są często wykorzystywane przez klientów usług DeFi do wypełnienia luki płynności, jako alternatywa dla drogich pieniędzy z banków.
Inne znane platformy pożyczkowe i depozytowe to InstaDApp, BlockFi, Aave, Compound. Ten ostatni pozwala nie tylko zaciągać pożyczki, ale także inwestować kryptowalutę ze zwrotem w wysokości 6% rocznie. Klienci BlockFi mogą pożyczyć aktywa cyfrowe w ramach tradycyjnych programów pożyczek: kontroli kredytowej lub pośredników.
Zdecentralizowane finanse obejmują również platformy do wydawania tokenów-akcji, na przykład Polymath i Harbour; protokoły wymiany – Uniswap lub Bancor, które umożliwiają natychmiastową konwersję jednej kryptowaluty na drugą; usługi prognostyczne, takie jak Augur; Cyfrowe platformy zarządzania aktywami, takie jak Melonport i inne.
Zalety i wady aplikacji DeFi
Pomimo tego, że sektor zdecentralizowanych aplikacji dopiero się rozwija, jest już sporo zalet. Najważniejsze jest to, że każdy użytkownik może uzyskać taką lub inną usługę finansową, na przykład pożyczanie, omijanie banku. Zdecentralizowane protokoły minimalizują ryzyko i zapewniają dostęp do pożyczonych środków przez całą dobę. Nowe produkty są szczególnie istotne dla kredytobiorców z krajów o drogich kredytach bankowych.
Procedura tworzenia własnego zasobu cyfrowego i jego wprowadzenie na rynek zostały znacznie uproszczone i stały się dostępne dla prawie wszystkich. Przetwarzanie płatności nie trwa kilka dni, ale maksymalnie kilka godzin, stopy procentowe i prowizje stały się znacznie niższe. Ponadto użytkownicy mają nowe sposoby zarabiania na krypto-walucie.
Dla programistów łatwość tworzenia aplikacji dzięki przejrzystości i otwartemu oprogramowaniu staje się wyraźną zaletą; ponadto projekty w zdecentralizowanym sektorze finansowym można rozwijać na dowolnej platformie współdziałającej ze smart kontraktami.
Aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych artykułach zasubskrybuj nasz kanał na Telegramie