Styczeń uważany jest za miesiąc kontrowersyjny dla Bitcoina, ponieważ aktywo wykazywało różną dynamikę na przestrzeni ostatnich lat.
Od 2018 r. Bitcoin zaczynał każdego roku z hukiem, dodając od 7% do 36% w pierwszym tygodniu stycznia. Mając te dane, niektórzy analitycy spodziewają się wielkich wzrostów na rynku kryptowalut również w 2022 roku. Wskazują na spadek sprzedaży instytucjonalnej po rozpoczęciu Nowego Roku, a także na możliwość znalezienia większej ilości kapitału na rynkach kryptowalut.
Ekonomista i trader kryptowalut Alex Kruger nazywa to „efektem pierwszego tygodnia roku”.
Jego optymizm znajduje odzwierciedlenie w opinii dyrektora generalnego Real Vision, Raoula Pala, który również uważa, że silne napływy instytucjonalne na początku roku spowodują odbicie Bitcoina i innych aktywów kryptograficznych. Zakłada się, że znaczna część grudniowej sprzedaży pochodzi od inwestorów instytucjonalnych, a zapytany o to w wywiadzie w miniony poniedziałek Pal odpowiedział, że sentyment wydaje się słuszny, ponieważ wiele ostatnio sprzedanych monet zostało dodanych do portfeli w maju i czerwcu, właśnie wtedy, gdy najwięcej inwestorów instytucjonalnych kupowało kryptowaluty. A ostatnie tygodnie roku to dokładnie moment, w którym instytucje sprzedają, aby zrealizować zyski do opłacenia podatków lub zwiększyć swoje roczne zwroty.
Jeśli Kruger i Pal mają rację, styczeń może być najsilniejszym jak dotąd miesiącem dla Bitcoina i innych kryptowalut.
Sprawdźmy jaką dynamikę wykazał Bitcoin w ciągu całego stycznia z ostatnich pięciu lat.
2021
Pod koniec stycznia ubiegłego roku cena bitcoina wzrosła o ponad 14%. Wtedy jej wartość przekroczyła 40 tysięcy dolarów, a kapitalizacja sięgnęła 750 miliardów dolarów. W ciągu następnych dwóch miesięcy kryptowaluta nadal dynamicznie rosła. W lutym jego stopa wzrosła o 37%, a w marcu o 30%.
2020
W styczniu 2020 r. cena bitcoina wzrosła o 30%. Dwa lata temu cena aktywa przekroczyła 9 tysięcy dolarów, a kapitalizacja sięgnęła 173 miliardów dolarów. W kolejnych dwóch miesiącach wartość kryptowaluty spadała. W lutym bitcoin spadł o prawie 9%, a w marcu o 25%.
2019
W styczniu 2019 r. bitcoin spadł o prawie 9% do 3,5 tys.$, a kapitalizacja do 60 mld$. Pomimo spadku ceny kryptowaluty w styczniu, w ciągu kolejnych pięciu miesięcy aktywo wykazywało dodatnią dynamikę. Cena Bitcoina wzrosła w lutym (11%), marcu (7%), kwietniu (34%), maju (52%) i czerwcu (27%).
2018
W pierwszym miesiącu 2018 r. bitcoin spadł o ponad 25% do poziomu 10 tys. USD, a kapitalizacja do 168 mld USD. Stało się to po tym, jak aktywo ustaliło maksymalną wartość powyżej 20 tys. USD w grudniu 2017 r. W lutym cena kryptowaluty praktycznie się nie zmieniła, a w marcu jej cena nadal spadała (-33 %).
2017
W styczniu 2017 r. cena bitcoina po raz pierwszy przekroczyła 1000 USD a kapitalizacja kryptowaluty sięgnęła 18 mld USD. Jednak na koniec miesiąca wartość aktywa pozostała praktycznie bez zmian (spadek o 0,04%). ). Już w lutym koszt bitcoina wzrósł o 23%, ale w marcu skorygował go o 9%.