Kryptowaluta Facebooka – LIBRA , ogłoszona w czerwcu ubiegłego roku, a następnie opóźniona po napotkaniu pozornie niekończącego się zestawu przeszkód , może ostatecznie zostać uruchomiona już w styczniu 2021 r.
Tak wynika z raportu Financial Times , który cytuje trzy anonimowe osoby zaangażowane w projekt. Wydaje się jednak, że ta nowa Libra będzie ograniczoną wersją w stosunku do tego, co pierwotnie wyobrażał sobie Facebook.
Libra miała wypuścić kilka cyfrowych monet, przy czym niektóre z nich miały reprezentować poszczególne waluty fiducjarne, takie jak dolar amerykański, a jedna miała być połączeniem wszystkich tych monet, zabezpieczona koszykiem kilku walut.
Teraz, jak donosi FT , firma planuje wypuścić stablecoina z ustaloną wartością dolara amerykańskiego a w późniejszym czasie inne waluty.
Stablecoiny z wartością dolara są obecnie dość dobrze znanym rodzajem kryptowalut. Firmy takie jak Coinbase, Tether Limited i Paxos wprowadziły już na rynek tego typu monety (odpowiednio USDC, USDT i BUSD), a łączne wolumeny rynkowe monet sięgają setek milionów, a nawet miliardów dolarów. Celem stablecoinów jest zapewnienie użytkownikom stabilności i przewidywalności cen, w przeciwieństwie do notorycznej zmienności cen kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ethereum.
Prawdopodobnie właśnie dlatego Stowarzyszenie Libra, organizacja non-profit z siedzibą w Genewie w Szwajcarii, założona przez Facebooka i kilka innych firm, postanowiła ograniczyć swoje ambicje związane z Librą. Stablecoiny z ustaloną wartością dolara istnieją już od jakiegoś czasu i organom regulacyjnym jest trudniej odrzucić je jako niebezpieczne, tak jak było to w przypadku pierwotnego planu Libry.
Jednak wypuszczenie tylko jednej monety powiązanej z jedną walutą może spowodować inne problemy dla Libry. Podczas premiery ludzie w Libra powiedzieli, że plan polega na zminimalizowaniu zmienności, „aby posiadacze Libry mogli ufać zdolności waluty do zachowania wartości w czasie”. Firma stwierdziła również, że jednym z głównych celów projektu jest zapewnienie 1,7 miliardowi ludzi, którzy nie mają dostępu do środków bankowych, dostępu do globalnej waluty, a przekazy pieniężne były często wymieniane jako ważny przypadek użycia. Ale jeśli kryptowaluta Libra będzie powiązana z dolarem amerykańskim, może to oznaczać dodatkowe koszty dla ludzi w krajach poza USA.
Aby dostać się tam, gdzie jest teraz, Libra musiała pozbyć się kilku partnerów (w szczególności PayPal , który niedawno uruchomił obsługę Bitcoin i innych kryptowalut na swojej platformie) i wyznaczyć kilku nowych dyrektorów, w tym byłego dyrektora HSBC, Stuart Levey , który obecnie pełni funkcję dyrektora generalnego Libra. Firma wyraziła nadzieję, że wprowadzone przez nią zmiany uspokoją organy regulacyjne, które martwią się o duże firmy technologiczne pełniące rolę instytucji finansowych.