[responsivevoice_button voice=”Polish Female”]
Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, porównał branżę zdecentralizowanych finansów (DeFi) do polityki amerykańskiego Systemu Rezerwy Federalnej (FED).
Wcześniej Buterin wypowiedział się już przeciwko „uprawie dochodowej” (yield farming) – zwiększeniu nagród dla dostawców płynności korzystających z wysokiej dźwigni. Następnie wezwał , aby nie ulegać szumowi wokół branży DeFi, która teraz rozwija się tak szybko.
Według Buterina branża DeFi rozwija się zbyt agresywnie i nie różni się niczym od drukowania pieniędzy przez Fed, co przyczynia się do wysokiej inflacji. Podkreślił, że „projekty DeFi są bez przerwy stemplowane, aby płacić dostawcom płynności”, a to tylko zwiększa presję cenową, zwiększając ryzyko dla posiadaczy monet.
Seriously, the sheer volume of coins that needs to be printed nonstop to pay liquidity providers in these 50-100%/year yield farming regimes makes major national central banks look like they’re all run by Ron Paul.
— vitalik.eth (@VitalikButerin) August 31, 2020
Ron Paul to były republikański kongresman i zwolennik zasobów cyfrowych, który wspiera konkurencję między walutami. Paul już kilkakrotnie krytykował politykę Fed, twierdząc , że zmniejsza ona siłę nabywczą dolara amerykańskiego.
W komentarzach do posta Buterina użytkownicy zasugerowali, że uważa on tokeny projektów DeFi za akcje nowych start-upów kryptowalutowych, które generują przepływ gotówki. Jednak Buterin odpowiedział, że nie jest to do końca prawdą.
Według niego, wiele projektów DeFi może generować obrót tylko dzięki aplikacjom, które przynoszą członkom prowizje. Jedyną strategią długoterminowej wypłaty prowizji to efekt sieciowy giełdy Uniswap. Buterin dodał, że nie jest pewien powodzenia takiej strategii.
Dyskusje te mogły powstać po wiadomości, że wolumen aktywów na zdecentralizowanej giełdzie SushiSwap z Uniswap przekroczył 700 milionów dolarów w ciągu trzech dni.
Aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych artykułach zasubskrybuj nasz kanał na Telegramie